Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Punerea in executare a unei hotariri irevocabile ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Punerea in executare a unei hotariri irevocabile pronuntata de instanta de contencios administrativ

Am o hotarire definitiva si irevocabila impotriva unei institutii publice care e obligata sa-mi plateasca daune morale pentru necomunicarea de inf. publice(L544/2001)Cererea de chemare in instanta a fost facuta in temeiul L544/2001,iar speta a fost judecata de instantele de contencios administrativ.Avind in vedere ca judecarea cauzei sa facut de catre instanta de contencios adm. a Tribunalului si Curtii de apel ,aceasta hotarire este titlu executor in temeiul L554/2004art.22,(fiind pronuntata si judecata de instanta de contencios admin.) sau trebuie investita cu formula executorie pentru plata daunelor???
Da, trebuie investita cu titlu executoriu , desi pentru ca au fost parte in proces au si ei solutia.O sa fie greu de executat sper ca nu imposibil.