Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMAJ SI CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMAJ SI CCC

Sint somer de la data de 01 06 2010 trebuie sa nasc sfirsitul noiembrie intrebarea mea este ca pot beneficiez concediu crest.copilu 2 ani? si dupa 2 ani pot sa continu somaj? MULTUMESC
La intervenirea starii de graviditate in timpul perioadei de acordare a indemnizatiei de somaj se va acorda cu prioritate concediul si indemnizatia de maternitate, ceea ce determina suspendarea platii indemnizatiei de somaj. Acordarea concediului si indemnizatiei de maternitate pentru persoana somera se va face numai daca sunt indeplinite conditiile cerute de O.U.G. nr. 158/2005.
1. In somaj fiindputeti beneficiasi deconcediu de maternitate si de CCC pana la 2 ani.
2. Dupa expirarea acestora veti continua somajul, pana expira termenul initial de somaj.