Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA ,contributie obligatorie la casa de pensii?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA ,contributie obligatorie la casa de pensii?

Buna seara. Am PFA din iunie 2005, in fiecare am functionat numai in sezonul estival 3-4 luni pe an, 1iunie - 15 septembrie.Nu am realizat alte venituri de natura salariala.Acum am primit de la casa de pensii o notificare in care ma obliga sa merg sa depun declaratie de asigurare,decizii de impunere pt 2005 -2009. M-ar interesa daca este obligatoriu sa platesc .Daca DA , trebuie sa platesc integral 2005 -2009 daca nu am functionat tot anul ? Sau trebuie sa platesc contributia numai pt 3 luni pe an? Profitul era cca 1000 -2000 ron pe sezon . Va multumesc anticipat pt raspunsuri !!
in proportie de 99% ai toate sansele sa platesti de la data in care ai inceput sa realizezi venituri pe an calendaristic
pai daca eu am profit 1800 ron pe an,trebuie sa platesc 1200 ron asigurari?X-(#-o eu cu ce mai ramin?
nu ii intereseaza profitul , ii intereseaza venitul brut , stiu ca nu este corect, si eu am aceeasi problema ca si tine , legea spune ca daca intr0un an calendaristic obtii venituri brute mai mari decat 3 salarii medii brute pe an adica in jur de 3000ron la acea vreme 2005 2006, esti obligat prin lege sa platesti contributii de asiguraile sociale , in cazutl nostru si majorari de intarziere pentru perioadele neplatite, este nedrept, este incorect doarece ei te anunta dupa 4, 5 ani ca sa te stoarca de bani , am consultat si un avocat, am consultat si contabil , am cititi si legi si se pare ca nu prea avem ce face decat sa ii actionam in instanta si sa speram ca rezolvam ceva desi nu prea cred
mihai672, utilizator
Eu am mai avut un PFA din 2004 (pe un alt nume) care functiona permanent si in 2006 am platit din urma adica pe anul 2004 si 2005 vreo 2200 ron. Atunci mi-a calculat la minim pe economie, si am platit pina in 2009 lunar, tot la minim pe economie.:yeah: Dar acum sint in ceata :innocent: cu celalalt PF pt ca functionam doar 3 luni pe an apoi suspendam activitatea temporar.
mariana edimari, utilizator
pai cum ai reusit sa ai un pfa dar pe un alt nume ? nu inteleg cum?