Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării ELIMINAREA comisionului de risc
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

ELIMINAREA comisionului de risc

comisionul de risc [EDITAT] se va elimina numai pt creditele cu dobanda variabila?
trope_doi, utilizator
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile O.U.G. nr. 50 / 2010 privind contractele de credit pentru consumatori, Sectiunea 3( Rambursarea anticipata),art 67, alin. (1),teza ultima, conditia retinerii acestui comision este ca ..."rambursarea anticipata sa intervina intr-o perioada in care rata dobanzii aferente creditului este fixa".
Cu stima !
inseamna ca daca am dobanda fixa pe toata perioada creditului, cu rata descrescoatare (scade comsionul de risc), nu am sanse sa fie eliminat acest comision din contractul meu daca am ipoteca?-eu consider ca riscul e compensat cu ipoteca