Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna ziua ! Daca am fost militar activ MAp.N , 8 ani incluzand si scoala militara,beneficiez de pensie militara ? Cu stima !
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legii 164/2001 republicata si actualizata, art.15( asa cum a fost introdus in lege prin pct.2 al art. unic din Legea 14/2008), pentru a beneficia de pensie militare, trebuie intrunite cumulativ urmatoarele conditii:
- vechime in serviciul militar de min. 15 ani( intra aici si stagiul ca militar in termen si/sau timpul cat ati fost elev sau student intr- o institutie militara de invatamant);
- varsta de 55 de ani.
Cu stima !