Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie militara sau pensie de serviciu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie militara sau pensie de serviciu

Am lucrat ca politist peste 20 de ani. In anul 2002 a fost demilitarizata politia. Conform legislatiei in vigoare, pot opta pentru pensie militara de stat daca am minim 15 ani ca militar. In situatia mea am 13 ani dar la acestia se adauga si cei doi ani de scoala militara si armata? Am sau nu dreptul la pensie militara de stat?
Buna ziua !
Legea pensiilor militare nr.164 din 2001 actualizata, la art. 17, al. (1), pct. (b) , specifica clar ca " vechimea in serviciu care se ia in considerare la stabilirea pensiei este perioada in care o persoana s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:
a)..........
b)a indeplinit serviciul militar ca militar in termen, militar cu termen redus, elev sau student al unei institutii militare de invatamant pentru formarea cadrelor militare;
In concluzie , aveti dreptul la pensie militara.
Cu stima !