avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente intre factura si incasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente intre factura si incasare

buna ziua,
am emis factura unui client turc in valoare de 575 euro + 109,25 euro TVA = 684.25 euro. am primit in cont 659,25 euro (mai putin cu 25 euro), probabil din cauza unor taxe de transfer (banca mea a oprit un comision de incasare valutara de 2 euro).
Intrebarea este: cu ce sume ma inregistrez in contabilitate? adica ce trec in registrul de incasari in valuta, avand in vedere ca pt. TVA sunt dator sa platesc 109,25 euro x cursul la data emiterii facturii.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 09:36, 3 August 2010
banuiesc ca sunteti PFA
Pe venituri :575 eur( registru incasari si plati )
TVA- 109,25 eur( cu baza impozabila corespunzatoare)
Pe cheltuieli deductibile ( comisione bancare ) - 25 euro

Sumele retinute de banca se regasesc in extras.
Problema este ca aceasta diferenta de 25 euro nu apare nicaieri: dupa cum se vede, se pare ca s-au trimis 684,25 euro, dar de incasat s-au incasat 659,25 euro, iar suma care apare ca si comision este de 2 euro...

25.06.2010 OVICN.130698/307684019 659,25
Incasare valutara 2010062500142412/CRED de la ESTAS KAM MILI IMALAT,ITHALAT,IHRAC, - YAPI VE KREDI BANKASI (FOSTA KOC BANK A.S.) Curs BNR 4.2311/CRED:::EUR684,25:

25.06.2010 OVICN.130698/307684019 2
Comision incasare valutara 2010062500142412/CRED ptr.CONEA CRISTIAN 130698
luati legatura cu clientul d-voastra. e o practica curenta la turci sa trimita cat e in factura si banca lor retine comision iar la noi ajung mai putini bani. oricum, diferenta e ca si cand nu s-ar fii platit intreaga suma.
si as putea sa-i fac o factura de regularizare pe 6 luni, de exemplu, cu suma neincasata de mine? respectiv 6x25 euro + 25 euro (ca si la asta s-ar intampla la fel)?
aceasta factura ar trebui facuta fara TVA pt.ca TVA-ul a fost deja incasat si virat la valoarea de pe facturi; corect ?

Alte discuții în legătură

Facturare pe pfa/srl pentru servicii prestate ca freelancer dorincornea dorincornea Vreau sa incep activitatea ca freelancer prin servicii de genul oDesk / Elance si altele similare si am cateva intrebari legate de modul in care ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Facturare pe srl pentru servicii prestate ca freelancer pe elance / odesk ecaterinamihailovici ecaterinamihailovici ”Am inceput activitatea ca freelancer pe site-urile de genul Elance / oDesk si altele similare. Activitatea a fost inceputa acum un an si am inceput usor, ... (vezi toată discuția)
Decontari in valuta camicami camicami Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce ... (vezi toată discuția)