Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare clienti - persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare clienti - persoane fizice

la o firma de termopane sa taiat facturi pe clienti persoane fizice si nu au fost incasate la data de pe factura .asa ca acum se schimba tva si bineinteles ca nu mai pot taia bon fiscal ptr sumele neancasate din cauza tva - 24%
deci facturile au fost inregistrate in contabilitate la data cand au fost taiate , numai ca nu au fost incasate ramanand in soldul D 411
dupa 1 iulie pot sa tai chitante de mana ptr sumele neancasate?
Livrarea produselor sau prestarea serviciilor este diferita de incasare. Exigibilitatea a intervenit la data intocmirii facturii. Incasarea numerarului se poate face oricand.
multumesc mult