Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia copilului-o problema
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia copilului-o problema

Mai nou,de luni bune,postasul nu imi mai aduce alocatia.Nici in cutia postala nu imi lasa aviz,motivand ca pot ridica banii de la oficiul postal si fara acesta.Oricum,cu sau fara aviz,la oficiu mi se spune ca nu au nici o suma pe numele meu.Cu alte cuvinte,postasul spune ca banii sunt la oficiu,iar oficiul ca banii sunt la postas...Deja s-a strans o suma frumusica pe care ar fi trebuit s-o primesc luna asta,caci am fost la Directia Muncii si am facut cerere de restituire..Intrebare:ce e de facut,cui sa ma adresez?
sefului oficiului postal, cu plangere
Faceti sesizare scrisa la oficiul postal de care apartineti in care prezentati situatia si solicitati-le sa va fixeze o zi in care sa mergeti sa va ridicati alocatia .La prima vedere pare ca postasul se foloseste de banii dvs. dar pana la proba contrara nu puteti sti sigur.Incepeti cu reclamatia la oficiul postal. Aveti 30 de zile in care sa primiti raspunsul , sau puteti sa va inscrieti in audienta la dirigentele postei ca sa rezolvati mai repede.