Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,

am depus documentele pentru pensionarea anticipata si azi mi-a venot decizia cu o pensie foarte mica. pot sa renunt la decizie si sa-mi continui activitatea?
Puteti sa solicitati casei teritoriale de pensii anularea deciziei de pensie, in termen de 45 de zile de la comunicare (temei legal: art. 87, alin. 2 din Legea nr. 19/2000). Cererea dvs. nu trebuie motivata.

multumesc de raspuns

am discutat cu cineva din cadrul CNPAS si sustin ca decizia nu poate fi anulata de catre ei ci numai de tribunal. este corect?

restefanescu, utilizator
restefanescu a scris:
am discutat cu cineva din cadrul CNPAS si sustin ca decizia nu poate fi anulata de catre ei ci numai de tribunal. este corect?

Of, of, of, greu cu legile astea! :)

Nu este corect. Prevederea legala despre care discutam este art. 87 din Legea nr. 19/2000.
Potrivit alineatului 1 al art. 87, decizia de pensie poate fi contestata la instanta judecatoreasca competenta.
(1) Decizia emisa in conditiile art. 86 alin. (1) poate fi contestata la instanta judecatoreasca competenta in a carei raza teritoriala se afla domiciliul asiguratului, in termen de 45 de zile de la comunicare.

Potrivit alineatului 2 al art. 87, decizia de pensie poate fi anulata, la cererea titularului. Cine o anuleaza? Emitentul ei! Cine este emitentul? Casa de pensii!
(2) Decizia emisă în condiţiile art. 86 alin. (1) poate fi anulată, la cererea titularului, în termen de 45 de zile de la comunicare.
Multumesc d-nei GABRIELA PINTEA pentru sfat.Azi am fost in situatia lui "restefanescu".Am solicitat Casei de Pensii anularea deciziei de pensionare anticipata partial.Nu trebuie sa depaseasca 45 de zile. Au spus ca se poate anula si-mi vor da dosarul cu toate documentele. Le multumesc celor de la Casa de Pensii Prahova se vede ca ceva sa schimbat in Romania.