Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... suspendarea pensiei de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

suspendarea pensiei de urmas

Am citit trimiterea la art 87 alin (2) din legea 209/2009 prin care se poate solicita anularea deciziei din 25.05.2009 (primita de mine) la cererea titularului in termen de 45 zile de la comunicare, insa acest articol face trimitere la art 86 alin (1) . Acest alineat se refera in general la pensii curente, intrebarea mea este : poate fi aplicat si in cazul unei decizii de debit cum este cazul meu? si daca da cum sa o motivez? va multumesc
Legea nr.209/2009 articol unic pct.3 (referire la legea 19/2000):
La articolul 87 se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
"(2) Decizia emisa in conditiile art. 86 alin. (1) poate fi anulata, la cererea titularului, in termen de 45 de zile de la comunicare."
Legea nr.19/2000:
Art. 86. - (1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.

Prevederea se refera expres la decizia emisa de Casa de pensii cu privire la admiterea sau respingerea cererii de pensionare. Nu este aplicabila in cazul unei decizii "de debit".
florentina albu a scris:

Legea nr.209/2009 articol unic pct.3 (referire la legea 19/2000):
La articolul 87 se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
"(2) Decizia emisa in conditiile art. 86 alin. (1) poate fi anulata, la cererea titularului, in termen de 45 de zile de la comunicare."
Legea nr.19/2000:
Art. 86. - (1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.

Prevederea se refera expres la decizia emisa de Casa de pensii cu privire la admiterea sau respingerea cererii de pensionare. Nu este aplicabila in cazul unei decizii "de debit".

Interpretarea dvs. este logica si corecta, dar pe legiuitor este ilegitim sa-l banuiesti ca "editeaza fraze" uzand de logica (care logica?). :)

Era suficient sa cititi si alin. (1) al art. 87 din Legea nr. 19/2000 ca sa va dati seama ca, potrivit interpretarii dvs., nicio decizie emisa de Casele de Pensii nu poate fi contestata nici in instanta, cu exceptia celor la care face referire art. 86, alin. (1) din acelasi act normativ.

Pentru ca am remarcat ca scriu, in ultimul timp, niste raspunsuri mult prea lungi, concluzionez: toate deciziile emise de Casele de Pensii, indiferent cum se numesc, pot fi contestate la instanta judecatoreasca si, concomitent, persoanele interesate pot solicita anularea lor Caselor de Pensii emitente.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea