avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Inchiriere sau concesiune spatiu din domeniul privat? ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Inchiriere sau concesiune spatiu din domeniul privat? Legislatie/ Licitatie-cat mai urgent posibil

Buna ziua, am dori sa stim unde se incadreaza inchirierea unui spatiu din domeniul privat. cu destinatie farmacie.
Trebuie facuta licitatie? in ce lege se incadreaza sau ce conditii?, ce acte?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Primaria Hlipiceni , utilizator 09:08, 16 Iulie 2010
doriti sa inchiriati ?
sa dam spre inchiriere
legea 550/2002...................
Închirierea bunurilor proprietate publica a oraşului se aproba, prin hotarâre a Consiliului Local, iar contractul de închiriere va cuprinde clauze de natura sa asigure exploatarea bunului închiriat, potrivit specificului acestuia.

Contractul de închiriere se poate încheia, dupa caz, cu orice persoana fizica sau juridica, romana sau straina, de catre titularul dreptului de proprietate sau de administrare.

Concesionarea sau închirierea bunurilor proprietate publica se face prin licitatie publica, în conditiile legii.

Ultima modificare: Vineri, 2 Iulie 2010
ContSters112731, utilizator
Legea 550/2002 se refera la vanzarea spatiilor
Cat despre spatiul in cauza, se afla in proprietate privata / domeniul privat, nu in cel public.
Noi toate spatiile le-am inchiriat pe baza de cerere, fara licitatie, si nimeni nu ne-a contestat. Consiliul local aproba tariful de inchiriere, iar executivul incheie contractul.

Alte discuții în legătură

Concesiune teren constructii s_mari s_mari ce se intampla cu terenul concesionat pt constructii dupa trecerea termenului de 45 de ani? terenul se afla in proprietatea privata a comunei. cand si cum pot ... (vezi toată discuția)
Concesionare teren stilneed stilneed buna ziua.am primit un teren in concesiune si se zvoneste ca sa dat o lege cum ca pamanturile concesionate se dau in proprietate.este adevarat?multumesc ... (vezi toată discuția)
Concesionare teren ndbihor ndbihor As dori sa aflu ce conditii trebuie indeplinite si care este procesul prin care as putea concesiona teren de la primarie... Va multumesc anticipat! Cu ... (vezi toată discuția)