Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune teren constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune teren constructii

ce se intampla cu terenul concesionat pt constructii dupa trecerea termenului de 45 de ani? terenul se afla in proprietatea privata a comunei. cand si cum pot deveni proprietar pe teren? daca as cere sa mi ser vanda terenul din pret se va scadea redventa platita pana la acest moment?
In nici un caz. Redeventa reprezinta plata dvs. pentru ca ati utilizat acel teren. Daca acel teren, este in proprietarea privata a u.a.t., puteti formula o cerere de cumparare, iar in cazul in care Consiliul local isi va insusi cererea formulata, dvs. veti beneficia de un drept de preemptiune pentru cumpararea acelui teren, daca ati edificat cladiri pe acesta.
legea nr. 215/2001
" ART. 123
(1) Consiliile locale şi consiliile judeţene hotărăsc ca bunurile ce aparţin domeniului public sau privat, de interes local sau judeţean, după caz, să fie date în administrarea regiilor autonome şi instituţiilor publice, să fie concesionate ori să fie închiriate. Acestea hotărăsc cu privire la cumpărarea unor bunuri ori la vânzarea bunurilor ce fac parte din domeniul privat, de interes local sau judeţean, în condiţiile legii.
(2) Vânzarea, concesionarea şi închirierea se fac prin licitaţie publică, organizată în condiţiile legii.
(3) Prin derogare de la prevederile alin. (2), în cazul în care consiliile locale sau judeţene hotărăsc vânzarea unui teren aflat în proprietatea privată a unităţii administrativ-teritoriale pe care sunt ridicate construcţii, constructorii de bună-credinţă ai acestora beneficiază de un drept de preempţiune la cumpărarea terenului aferent construcţiilor. Preţul de vânzare se stabileşte pe baza unui raport de evaluare, aprobat de consiliul local sau judeţean, după caz.
(4) Proprietarii construcţiilor prevăzute la alin. (3) sunt notificaţi în termen de 15 zile asupra hotărârii consiliului local sau judeţean şi îşi pot exprima opţiunea de cumpărare în termen de 15 zile de la primirea notificării." :)