Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Concesionare teren
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Concesionare teren

As dori sa aflu ce conditii trebuie indeplinite si care este procesul prin care as putea concesiona teren de la primarie...

Va multumesc anticipat!
Cu respect,
Gabriel
Concesionarea / inchirierea bunurilor proprietate publica sau privata a unei unitati administrativ teritoriale se face prin licitatie publica stabilita prin Hotarari de Consiliu Local cu repectarea prevederilor Legii 215/2001-a administratiei publice locale- republicata si actualizata- si a legii 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia.

Conform Legii 215/2001 republicata(M.Of.123/2007) , art123:
"(1)Consiliile locale şi consiliile judeţene hotărăsc ca bunurile ce aparţin domeniului public sau privat, de interes local sau judeţean, după caz, să fie date în administrarea regiilor autonome şi instituţiilor publice, să fie concesionate ori să fie închiriate. Acestea hotărăsc cu privire la cumpărarea unor bunuri ori la vânzarea bunurilor ce fac parte din domeniul privat, de interes local sau judeţean, în condiţiile legii.
"(2)Vânzarea, concesionarea şi închirierea se fac prin licitaţie publică, organizată în condiţiile legii."

Prin urmare pentru a afla conditiile in care puteti concesiona un teren de la primarie trebuie sa va interesati la directia de patrimoniu din cadrul primariei unitatii administrativ teritoriale pe raza cereia se afla terenul.
carmen01011958, moderator