Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daca..........
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daca..........

in urma cu 3 luni am decis sa ma separ de sotie in urma unor neintelegeri...aparute pe tot parcursul casniciei..(in urma acestuia rezultand un copil minor.)
Ea a intentat proces de divort,cerere de obligare a judecatoriei sa stabileasca un procent din veniturile obtinute de mine prt intretinerea minorului si acum mai nou o sesizare catre autoritatea tutelara privind custodia minorului.
Este posibil totusi pana la inceperea procesului toate astea?
sau daca se poate sesiza autoritatea tutelara innainte de inceperea divortului?
autoritatea tutelara nu cred ca a sesizat-o sotia, ci instanta de judecata. asa e procedura cand exista minori.
cu privire la toate aspectele, va hotari instanta, la finalul procesului, prin sentinta.
luckystar a scris:

cu privire la toate aspectele, va hotari instanta, la finalul procesului, prin sentinta.

aceste aspecte sunt in dosare separate!
... inseamna ca, probabil, in al doilea dosar a cerut incredintarea copilului, pe cale de ordonanta presedintiala, pana la ramanerea irevocabila a hotararii din procesul de divort.
Ca sa va lamuriti , mergeti cu actele ( actiunile) la un avocat si va lamuriti
multumesc de sfat.