avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

Buna ziua. Am baiatul care a lucrat intr-un magazin ca vanzator gestionar 2 ani si opt luni. Pe data da 01.07.2010 a fost pus sa semneze un formular de preaviz prin care era anuntat ca activitatea inceteaza cu 02.07.2010. Mentionez ca nu i s-au acordat drepturile salariale de la data de 30.05.2010. Nu a efectuat concediul de odihna in toti acesti ani. Cum trebuie sa procedeze? Are drept la salarii compensatorii, chiar daca nu este stipulat in contractul de munca?
Cel mai recent răspuns: Mihaiela Dragomir , Avocat 15:59, 2 Iulie 2010
Trebuie sa faca o cerere pt banii pe concediile de odihna din ultimii 3 ani precum si drepturile salariale
Pt salariile compensatorii trebuie vazut daca au contract colectiv de munca la nivel de societate si ce este prevazut acolo
Daca nu-i dau de buna voie -actiune in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in preavizul de concediere Roxy30 Roxy30 Buna ziua am si eu o mica problema si sper ca ma puteti ajuta. Am un salariat pe care vreau sa il trimit in somaj.I-am dat preaviz de 20 de zile ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de odihna compensat babusca babusca Buna ziua, Contractul Individual de Munca inceteaza la data de 01.12.2009 prin decizie cu art.65 (1), iar preavizul de 20 zile lucratoare cu art.73 alin ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neplatit la incetarea contractului de munca gvt gvt in 26.08.13 mi-am depus demisia cu preaviz; miercuri, 18.09.2013, este ultima zi din preaviz; mai am de incasat banii pe 17 zile( din calculul facut de mine) ... (vezi toată discuția)