Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

Buna ziua. Am baiatul care a lucrat intr-un magazin ca vanzator gestionar 2 ani si opt luni. Pe data da 01.07.2010 a fost pus sa semneze un formular de preaviz prin care era anuntat ca activitatea inceteaza cu 02.07.2010. Mentionez ca nu i s-au acordat drepturile salariale de la data de 30.05.2010. Nu a efectuat concediul de odihna in toti acesti ani. Cum trebuie sa procedeze? Are drept la salarii compensatorii, chiar daca nu este stipulat in contractul de munca?
Trebuie sa faca o cerere pt banii pe concediile de odihna din ultimii 3 ani precum si drepturile salariale
Pt salariile compensatorii trebuie vazut daca au contract colectiv de munca la nivel de societate si ce este prevazut acolo
Daca nu-i dau de buna voie -actiune in instanta