Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

Preavizul este de 20 zile. In aceste zile are dreptul la 4 ore pe zi libere pt a-si cauta un alt loc de munca , sau cumulate la intelegere cu angajatorul. El a fost anuntat in ultima zi de lucru . Programul de lucru in asa zisul preaviz a fost de 8 ore efectiv lucrate. Nu trebuie sa i se plateasca diferenta de ore?
Deci! Conform codului muncii angajatorul este obligat sa va ponteze 8 ore implicit sa vi le plateasca in baza dar preavizului dumneavoastra nu trebuie sa lucrati mai mult de 4 ore ! Nu exista intelegere cu patronul. Legea e clara. Asa ca dupa 4 ore va luati gentuta si iesiti pe usa. Atentie daca nu sunteti platit corespunzator puteti face reclamatie la ITM. Vedeti ce semnati !!!B-)
kabryo a scris:

Preavizul este de 20 zile. In aceste zile are dreptul la 4 ore pe zi libere pt a-si cauta un alt loc de munca , sau cumulate la intelegere cu angajatorul. El a fost anuntat in ultima zi de lucru . Programul de lucru in asa zisul preaviz a fost de 8 ore efectiv lucrate. Nu trebuie sa i se plateasca diferenta de ore?

nu !
Notificarea de preaviz va cuprinde, pe langa data efectiva de incepere si terminare a preavizului, si
prezentarea in timpul preavizului:
- 4 ore/ 20 zile,
-8ore/10 zile sau
- se poate preciza " societatea va da dreptul ca pe perioada preavizului sa nu va prezentati la locul de munca, fapt care nu va afecta salariul si celelalte drepturi"

Va redau din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
kabryo a scris:

Preavizul este de 20 zile. In aceste zile are dreptul la 4 ore pe zi libere pt a-si cauta un alt loc de munca , sau cumulate la intelegere cu angajatorul. El a fost anuntat in ultima zi de lucru . Programul de lucru in asa zisul preaviz a fost de 8 ore efectiv lucrate. Nu trebuie sa i se plateasca diferenta de ore?

Preavizul pentru concedierea este de 20 de zile lucratoare .. in acest caz, angajatul poate lucra numai 4 ore/zi.
Preavizul pentru demisie este de 15 zile calendaristice pentru functii de executie si 30 de zile calendaristice pentru functii de conducere. In timpul preavizului , timpul de munca este acealasi ca si cel prevazut in c.i.m.