Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri aplicabile medicilor rezidenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri aplicabile medicilor rezidenti

Conform legii (?) Nr. 370, din 4 iunie 2010 privin acordarea de sporuri cadrelor medicale se acorda spor de 50% din totalul orelor petrecute in blocul operator medicilor de specialitate chirurgicala. Intrebarea mea este daca medicii rezidenti de pe specialitatile chirurgicale pot beneficia de aceste sporuri si care ar fi conditiile de aplicabilitate ale legii. Vin cu aceasta intrebare deoarece unele spitale acorda aceste sporuri atat medicilor specialisti de specialitate chirurgicala, cat si medicilor rezidenti de pe specialitattile chirurgicale, altele doar medicilor specialisti de pe specialitatile chirurgicale, iar altele deloc.

Mentionez ca sunt medic rezident cu contract pe perioada nedeterminata cu Spitalul Panciu, incadrat conform contractului individual de munca ca si medic rezident specialitate chirurgie generala.

Sotia mea care este medic rezident pe medicina de familie, in cazul in care efectueaza stagiile de pregatire pe specialitatile chirurgicale beneficiaza de acest spor daca petrece timp in blocul operator?

Va multumesc.
FELICSMED, utilizator
X-(Nu pot sa cred ca nimeni nu stie despre ce anume este vorba... Drept sa spun ma asteptam la un alt feedback din partea dvs!#-o
Este o mare problema aici .
Conform Ordinului MS nr.547/26.05.2010 prin care se aproba Regulamentul de acordare a sporurilor in unitatile sanitare , la art.14 alin.3 se prevede printre altele ca sporul acordat medicilor in specialitatile chirurgicale pentru timpul petrecut in blocul operator in anul 2010 se acoda intr-un cuantum care sa nu depaseasca suma acordata in luna decembrie 2009 . In luna decembrie 2009 s-a acordat un spor de 7% conform ordinullui MS 721/2005 care nu a mai fost modificat de MS chiar daca fusese emisa o modificare legislativa .
Pot sa va spun ca la noi la spital medicii chirurgi ne-au actionat in instanta si au pierdut procesul .
Acum desi este o neconcordanta in Ordinul 547/2010 , in anul 2010 nu se poate acorda acest spor de 50% proportional cu timpul petrecut in blocul operator .
In alta ordine de idei , daca medicul specialist va primi acerst spor , mi se pare normal sa primeasca si medicul rezident din specialitatile chirurgicale ( mai putin medicul rezident medicina de familie ) .
MEDICII REZIDENTI PE POST AU SPORUL POSTULUI SAU SPORUL STAGIULUI PE CARE IL EFECTUEAZA?
Corect este sa se acorde sporurile din fiecare stagiu efectuat .