Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenzile
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenzile

Buna ziua
As dori sa stiu daca imi pot schimba numele , in conditiile in care am mai multe amenzi contraventionale neplatite.
Si daca aceste amenzi se vor prescrie in viitor ?
#-o
Amenda administrativa aplicata de procuror,in baza art.18/1 c.pen,nu sunt trecute in cazierul judiciar,dar vor aparea in fisa operativa in cazul in care doriti sa va angajati in viitor intr-una din structurile de securitate nationala, de exemplu
andrei_tm a scris:

Am si eu o problema asemanatoare, dar amenda mea e administrativa.Nu am nimic pe care se poate pune sechestru, dar altceva nu risc?
In plus am fost scos de sub urmarire penala, si vreau sa stiu daca ramane in cazier.
Multumesc mult.

Amenda administrativa in urma scoaterii de sub urmarire penale creaza obligatii fiscale . Ordonanta se comunica si administratiei fiscale de la domiciliul dvs care va va insitiinta si in caz contrar se va trece la executarea silita . In cazul in care nu aveti bunuri in posesie care pot fi urmarite , poate interveni prescriptia executarii ptr amenda administrativa , termen de prescriptie care este de 1 an .
Amenda administrativa apare doar in evidenta operativa a politiei si nu in cazierul judiciar .
Schimbarea pe cale administrativa a numelui trebuie temeinic dovedita pentru a fi admisa. Chiar daca ati reusi, aceasta nu v/ar ajuta cu nimic in neachitarea pe viitor a amenyilor acumulate pana in prezent, deoarece debitorii sunt cautati dupa CNP, pentru ca poate exista identitate de nume a mai multor persoane iar ceea ce le identifica este doar CNP-ul. Adresa se poate schimba in timp, numele la fel (aceeasi situatie o puteti crea artificial prin casatorie si sa dobanditi numele sotiei, aceasta fiind o procedura mult mai facila decat schimbarea numelui pe cale administrativa).
Poate va ganditi la alta solutie pe viitor: respectarea legilor astfel ca sa nu mai fiti sanctionat contraventional/penal. ;)
diana ramona a scris:

andrei_tm a scris:

Am si eu o problema asemanatoare, dar amenda mea e administrativa.Nu am nimic pe care se poate pune sechestru, dar altceva nu risc?
In plus am fost scos de sub urmarire penala, si vreau sa stiu daca ramane in cazier.
Multumesc mult.

Amenda administrativa in urma scoaterii de sub urmarire penale creaza obligatii fiscale . Ordonanta se comunica si administratiei fiscale de la domiciliul dvs care va va insitiinta si in caz contrar se va trece la executarea silita . In cazul in care nu aveti bunuri in posesie care pot fi urmarite , poate interveni prescriptia executarii ptr amenda administrativa , termen de prescriptie care este de 1 an .
Amenda administrativa apare doar in evidenta operativa a politiei si nu in cazierul judiciar .

Mersi mult.Amenda administrativa nu intra in cazierul judiciar, insa nu intra nici faptul ca am fost sub urmarire penala, chiar daca mai apoi am fost scos?
andrei_tm, utilizator
In cazierul judiciar sunt mentionate numai condamnarile definitive si irevocabile nu urmarirea penala intr-un dosar penal. ;)