avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura minor

Am 16 ani si vara aceasta vreau sa plec in Italia.Doar tatal este aici,intentionez sa merg la mama.Stiu ca este nevoie de o procura si de semnatura mamei dar nu stiu cum sa procedam pentru a face rost de semnatura ei.Ce este de facut??multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 00:39, 3 Iulie 2010
Mama poate sa faca procura la consulat in Italia si vi-o trimite prin posta in original.
poate face si mama acolo in iatlia procura la notariat si sa o trimita,doar treb tradusa si legalizata si in tara,,,,,,dar,,,,,daca ai CI,oare te mai intreaba cineva la vama cati ani ai?:D
@hunul
Nu puneti la indoiala abilitatile profesionale ale politiei de frontiera.
Bineinteles ca vor vedea ca este minor, pt ca il vor legitima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj meluzu meluzu poate fiul meu sa reprezinte pe mama lui la notar pentru partaj (vezi toată discuția)
Procura pasaport si insotire minori fara apostila Elena_95 Elena_95 Am o mare problema: sunt in tara de 2 luni impreuna cu surorile mele minore. Mama este in Italia. Eu si surorile mele trebuie sa ne intoarcem in Italia pentru ... (vezi toată discuția)
Plecare minor din tara broasca maria broasca maria ce acte imi trebuie sa pot trimite baiatul in vizita la tatal sau in italia cu o terta persoana? Baiatul are pasaport pt ca a fost si vara trecuta acolo dar ... (vezi toată discuția)