Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Infiintare intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Infiintare intreprindere individuala

O intreprindere individuala poate fi neplatitoare tva si neplatittoare impozit forfetar?ce fel de contabilitate se tine la o ii....si care sunt taxele si impozitele care se platesc, multumeesc
O intreprindere individuala poate fi neplatitoare tva si nu plateste impozit forfetar. Contabilitatea se tine in partida simpla conform Ordinului MFP nr. 1040/2004.
Plateste 16% din venitul net (Venituri incasate-Cheltuieli deductibile) si toate contributiile datorate pentru un angajat incadrat cu contract individual de munca (pentru ca II poate incadra terte persoane conform OUG nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale).
Pe forum gasiti raspunsurile amanuntite la problemele care va intereseaza.