Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fostul meu sot nu plateste intretinerea copilului la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fostul meu sot nu plateste intretinerea copilului la timp ' cum se procedeaza in asemenea cazuri'?

buna ziua ma numesc ELLA si am o problema sunt divortata si fostul meu sot nu imi plateste copilului intretinerea la timp ba ramine in urma As dori sa ma ajytati cu Un Model de Cerere pentru Proprirea Salariului ca am auzit ca se poate asa ceva va multumesc mult
Nu dvs. faceti cererea! Este suficient sa mergeti la locul de munca a sotului si sa depuneti acolo o copie dupa sentinta pronuntata de catre instanta prin care se stabileste plata pensiei de intretinere.
Pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii, cand executarea se face asupra salariului sau asupra altor venituri periodice cunoscute realizate de debitor, infiintarea popririi se dispune de instanta de fond, din oficiu, de indata ce hotararea este executorie potrivit legii.
Daca hotararea prin care s-a dispus plata pensiei a ramas definitiva si irevocabila, o depuneti la sediul firmei unde lucreaza fostul, iar acestia, in calitate de tert poprit, vor proceda ca atare.
Daca instanta care a pronuntat hotararea nu a trimis ordonanta de infiintare a popririi la angajatorul fostului sot, adresativ-a cu o cerere catre instanta solicitand acest lucru.
In situatia in care nu optati pentru aceasta varianta, va puteti duce cu hotararea la un executor judecatoresc pentru a solicita punerea in executare a acesteia.