avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice efecte majorare TVA
Discuție deschisă în Achiziţii publice

efecte majorare TVA

Am incheiat mai multe contracte de furnizare produse respectand prevederile OUG 34 din 2006 in care am specificat clar ca furnizorul nu poate majora pretul produselor pe toata perioada anului bugetar 2010. In prezent toti furnizorii doresc majorarea preturilor invocand cresterea TVA. Cum ar trebui sa procedez?
Precizez faptul ca reprezint o institutie publica si nu am posibilitatea sa majorez creditele bugetare cu acesata destinatie, din contra trebuie sa diminuez cu 20% cheltuielile cu bunuri si servicii.
va multumesc
Inteleg ca respectivele contracte s-au incheiat in urma derularii unor proceduri de achizitie dupa OUG 34.
HG 925, art.97, alin.3): "Pentru a se respecta principiul transparentei, posibilitatea de ajustare a pretului trebuie sa fie precizata atat in documentatia de atribuire, cat si in contractul care urmeaza sa fie incheiat, prin clauze speciale in acest sens."

HG 925, art.97, alin.(4) Ajustarea pretului fara a fi indeplinite conditiile prevazute la alin. (3) este posibila numai in urmatoarele cazuri:
a) atunci cand survin circumstante imprevizibile si independente de vointa partilor, altele decat cele prevazute la alin. (2) lit. a) si b);"(...)(in speta taxe) . Deci nu se incadreaza.

HG 925, art.97, alin.5): ) "In orice situatie, pretul contractului nu poate fi majorat decat in masura strict necesara pentru acoperirea cresterii costurilor pe baza carora s-a fundamentat pretul contractului."

Daca nu ati prevazut posibilitatea de ajustare a pretului contractului in DA si in contract, nu aveti dreptul de a-l modifica.
Noi scriem in contracte: pretul contractului:X, la care se adauga TVA:Y. Pretul contractului este ferm si nemodificabil, lucru pe care il prevedem si in DA si contract (ca si dvs.). TVA-ul se poate modifica in functie de legislatie. Daca furnizorii nu mai accepta derularea contractului, au dreptul de a cere rezilierea, cu suportarea consecintelor.
Art. 97. - (1) Pretul contractului de achizitie publica se poate exprima in lei sau, dupa caz, in valuta.
(2) Pe parcursul indeplinirii contractului, pretul poate fi ajustat in urmatoarele situatii:
a) au avut loc modificari legislative, modificari ale normelor tehnice sau au fost emise de catre autoritatile locale acte administrative care au ca obiect instituirea, modificarea sau renuntarea la anumite taxe/impozite locale, al caror efect se reflecta in cresterea/diminuarea costurilor pe baza carora s-a fundamentat pretul contractului;

Parerea mea este ca se majoreaza pretul fara probleme. Alin (2) lit a contine 3 teze distincte: modificarile legislative, modificarile normelor tehnice si adoptarea unor hotarari locale.
Nu vad, din moment ce s-au facut modificari legislative, care ar fi problema.
Subscriu ...cu mentiunea ca trebuie asigurate sursele pentru plata, respectiv modificarea bugetului institutiei. :O Somebody sa argumenteze ....din experienta mea in listele de investitii sunt cuprinsele sumele inclusiv TVA....la fel si pentru cheltuielile materiale...
Multumesc tuturor pentru mesaje
mi-ati fost de un real folos.
Daca as avea credite bugetare disponibile pentru a majora angajamentele bugetare si implicit pe cele legale as rezolva problema, dar in conditiile reduceri acestora cred ca vom opta pentru reducerea cantitatilor de produse si implicit a numarului beneficiarilor.
Art.97, alin(2) Pe parcursul indeplinirii contractului, pretul poate fi ajustat in urmatoarele situatii...
Pretul poate fi ajustat de catre autoritatea contractanta, cu conditia de a prevedea acest lucru in DA(art.97, alin3).
Si numai cu acordul celor 2 parti, nu obligatoriu.

Alte discuții în legătură

Contract de lucrari iarina_73 iarina_73 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o problema. In cazul in care s-a incheiat un contract de lucrari prin licitatie in baza O.U.G. nr.34 din 2006 cu doi ani in ... (vezi toată discuția)
Rata inflatiei in contracte de achizitii pincag pincag In cazul unui contract de lucrarii cu termen de executie 36 luni, s-a calculat rata inflatiei pe valoarea care a ramas de executat, conform contractului rata ... (vezi toată discuția)
Pret ferm achizitii vero_b22 vero_b22 Stim foarte clar ca exista pret ferm si nemodificabil in achizitii, dar nu gasesc nici un text de lege care sa imi spuna exact asta, nici macar directive ... (vezi toată discuția)