avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intrebari PFA - web design
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intrebari PFA - web design

Buna seara! Doresc sa ma inregistrez ca PFA cu norma de venit. Domeniul meu de activitate este vanzarea de produse gata facute web design si servicii web design care le completeaza.

Lucrez exclusiv cu persoane din strainatate iar plata este facuta exclusiv online.
Exista vre-un lucru special/mentiune pe care trebuie sa o am in vedere cand veniturile sunt realizate pe internet/strainatate?

As dori sa stiu urmatoarele:

1. Ce cod/coduri CAEN sa aleg?
2. Pentru Stabilire sediu profesional, lucrand de acasa ce fel de act trebuie sa aduc (fiind fiul proprietarului)
3. Ca PFA pot acumula vechime, pensie? Cum?

Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 4 Iulie 2010
mastermindsro, utilizator
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 09:55, 5 Iulie 2010
1. Coduri CAEN: 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe; 6312 Activităţi ale portalurilor web; 7410 Activităţi de design specializat;
2. Puteti incheia un contract de comodat;
3.Se depune o declaratie de asigurare cu venitul pentru care doriti sa va asigurati la Casa de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Site anunturi cristivstan cristivstan Buna ziua, Sunt PFA si am urmatoare coduri CAEN: - 6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe (activitate principala) - ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa adrianc adrianc Doresc sa infiintez un PFA/SRL pentru a putea presta servicii web design/development. Intrebarile mele ar fi urmatoarele: 1. Daca pe PFA pot sa am mai mult ... (vezi toată discuția)
Pfa, coduri caen aferente normei de venit 104 servicii informatice, timisoara danid danid Doresc sa infiintez un PFA, iar impozitul sa fie pe norma de venit. Care sunt codurile CAEN acceptate in judetul Timis pentru Servicii Informatice? Am vorbit ... (vezi toată discuția)