Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa procedez?

as avea si eu o intrebare!in urma cu 9 luni a decedat bunica mea,in urma careia au ramas un apartament si cateva terenuri...de asemena,si mama a decedat acum 1 an jumatate,si asa am ramas 4 frati mostenitori legali.eu am din apartament 50% iar restul fratii mei.de la varsta de un an am fost crescut de bunici,deci din toti fratii,eu sunt singurul care am domiciliul la acest apartament.am incercat sa ii despagubesc si le-am oferit bani sau valoarea lor din apartament in terenuri si nu au aceeptat,deoarece vor mai mult decat e legal.cum as putea sa fac sa imi ramana apartamentul?oare instanta ce poate sa decida?
Instanta poate sa-ti acorde tie, in natura apartamentul, daca ai o cota mai mare decat a celorlalti.
Insa nu ar fi echitabil ca tu sa iei totul in natura iar ceilalti doar bani, asa incat, mai mult ca sigur, terenurile vor fi impartite in natura intre voi.
Cred ca primul pas ar fi dezbaterea succesiunii. In urma acestei proceduri vei vedea care va fi urmatorul pas necesar.
Este vorba despre o succesiune succesiva, mai intai se dezbate succesiunea bunica si apoi dupa mama ta. Notarul va stabili cotele-parti pentru fiecare mostenitor in parte.
Se pare totusi ca mama a murit inaintea bunicii (1 an si jumatate / 9 luni ) ... sau cel putin asa pricep eu.
Ca atare se pune o problema de mostenire a bunicii de catre cei 4 nepoti prin reprezentarea parintelui lor anterior decedat (mama).
Cotele ar fi de 1/4 pentru fiecare. (asta numai daca mama este unica fiica a bunicii si daca bunica nu a avut si un sot supravietuitor).

De unde zici tu ca ai 50% din apartament? E ceva ce ar trebui sa stim, dar care nu este precizat in text??
romascanu, moderator