Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... somatia de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

somatia de plata

Va rog sa imi spuneti, in cazul in care la institutia noastra exista o factura neachitata, prin procedura somatiei de plata voi depune cererea lde recuperarea a creantei la tribunal sau ar trebui sa ma adresez judecatoriei? Ar trebui initial sa obtin un titlu executoriu? Anexat cererii se depun taxa de tibru judiciar de 39 lei si timbru judiciar in suma de, cati lei?
Mai este necesar si altceva?
1. daca valoarea este peste 100.000 lei (ron) depuneti cererea la tribunal (art.2 CPC), daca e sub aceasta valoare la judecatori.
2. timbru judiciar de 3, oo lei (ron).

Sfat : daca factura nu este semnata si stampilata de primire, si nu aveti o recunoastere in scris a debitului, e mai bine sa mergeti pe calea dreptului comun, intrucat mie mi a fost respinsa o somatie pe acest considerent " nu a dovedit ca factura a fost acceptata de debitor"