Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj judiciar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj judiciar

Buna ziua!

As dori sa divortez si va rog sa-mi raspundeti daca pot cere partajul judiciar inainte de a depune cererea de divort? In mod sigur nu ne vom intelege pentru a face un partaj pe cale amiabila.

Multumesc anticipat.
Dupa depunerea cererii de divort, puteti deschide procesul de partaj. In motivarea crerii de partaj trebuie sa motivati ca sunteti in curs de divort si sa indicati numarul dosarului. In pronuntarea divortului se poate dispune doar cu privire la beneficiul locuinte , doar pana la pronuntarea partajului.
ContSters122901, utilizator
Nu , inainte de pronuntarea divortului nu puteti cere partajul. Exista anumite situatii reglementate de lege cand poate fi efectuat partajul si in timpul casatoriei, atunci de exrmplu cand creditorii personali ai unuia dintre soti cer partajarea bunurilor comune, in vederea urmaririi bunurilor sotului debitor.
In situatia expusa de dvs. nu se poate cere partajul voluntar...daca nu va intelegeti amiabil, va judecati si pe acest capat de cerere si in functie de probele administrate, instanta va pronunta sentinta.

avocat Radu Stan
Cine ar putea fi creditorii personali?
Acele persoane fata de care sotul Dvs si-a asumat obligatii.