Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua Daca fostul meu sot isi inregiatreaza o masina adusa din afara dar imediat dupa pronuntarea divortului ea mai face obiectul partajului? VA MULTUMESC.
Bunurile dobandite de cei doi soti ,in timpul casatoriei , sunt bunuri comune , orice conventie derogatorie in acest sens fiind nula .(art 30 Cod.Fam)
Astfel , daca respectiva masina a fost dobandita de catre sot in timpul casatoriei , ea constituie bun proprietate comuna in devalmasie.

Deci , in cazul dvs , s-a dispus desfacerea casatoriei prin divort , prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila ,pe cale de consecinta masina achizitionata de sot este bun propriu al dansului

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca a fost cumparata dupa pronuntarea divortului nu mai face obiectul partajului! Doar bunurile dobandite in timpul casatoriei se supun partajului!
esentiala este, insa, data incheierii contractului de vanzare cumparare (daca dobandirii dreptului de proprietate asupra bunului imobil)
pt a stabili daca reprezinta bun propriu al sotului , sau bun proprietate comuna in devalmasie.

Oricum, daca bunul a fost dobandit dupa desfacerea casatoriei prin divort pronuntata in temeiul unei hotarari definitive si irevobaile ., el are in mod cert situatia juridica a unui bun propriu.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
VA MULTUMESC FRUMOS . Nu divortul nu este inca terminat deoarece tot el face apel deoarece inca mai vrea custodia unui copil (celui mare)
Cum in cazul dumneavoastra nu exista o hotarare definitive si irevocabila a desfacerii casatoriei , masina respectiva este bun comun in devalmasie si va face parte din bunurile supuse partajarii.