Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor! Absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor! Absente nemotivate

:"> Am inregistrat in cartea de munca a unei salariate cateva absente nemotivate pentru ca nu s-a prezentat la locul de munca de baza, ci a lucrat ca suplinitor la o clasa din aceeasi institutie de invatamant. Acum a facut plangere penala si ma acuza de abuz in serviciu si fals in acte. Va rog sa-mi dati un sfat! Multumesc. Elena
~ Conținut șters la cerere ~
A semnat condica?
La inceputul anului scolar educatoarele sunt repartizate la o grupa la care isi vor efectua norma de baza. Colega mea lucra in 2 ture si dorea sa suplineasca la o grupa cu program numai de dimineata. Atunci cand am consemnat "nemotivat" in cartea de munca dansa trebuia sa lucreze la norma de baza in tura de dimineata, dar a lasat copiii singuri si a preferat sa suplineasca la alta grupa unde " avea satisfactii" . A semnat in condica la grupa unde a suplinit, nu la norma de baza.
Multumesc. Elena
Aceasta constituie abatere disciplinara, intrucat, desi a avut activitate, atributiile din "fisa postului" nu au fost indeplinite. Presupun ca se specifica in fisa postului fiecarei educatoare ca trebuie sa isi desfasoare activitatea in folosul copiilor dintr-o grupa individual determinata si specificata.
~ Conținut șters la cerere ~