Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drum de servitute

Acum cca 2 ani am achizitionat un teren. Acest teren face parte dintr-un lot mai mare care a fost dezmembrat. In urma dezmembrarii au rezultat 3 terenuri (dintre care si cel cumparat de mine). In momentul achizionarii exista in teren un drum de acces dar care era construit pe islazul comunal, dar nu figura in acte. Bineinteles ca nu mi-a spus nimeni acest lucru (nici macar notarul la care m-am prezentat). Din cele 3 loturi doar unul are acces la drum.

Ce pot face acum pentru a avea acces la un drum si pentru ca ulterior sa pot construi legal ceva pe acel teren?
Introduceti la instanta o actiune de stabilire a unei servituti de trecere, dat fiind ca lotul dv. este unul infundat.
da aceasta este solutia, insa nu inteleg cum de au acceptat o astfel de documentatie cei de la OCPI.
Care este procedura de introducere?Pe cine chem in instanta? Primaria sau vecinul care are acces la drum?
va judecati cu vecinul care are acces la drum.