Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce forma de organizare s-ar potrivi ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce forma de organizare s-ar potrivi ?

Ce forma de organizare s-ar potrivi in cazul in care un numar intre 5 si 40 de persoane vor sa se asocieze pe o perioada nedeterminata de timp cu scopul de a strange o suma de bani printr-o cotizatie lunara?
Important este sa existe un consiliu sau o forma de organizare prin care doar grupul poate lua decizii.
Este o varianta infiintarea unei asociatii profesionale? Daca da, unde pot afla mai multe detalii?
Multumesc!
Da, poate fi o varianta infiintarea unei asociatii profesionale .... vedeti OG nr.26/2000 ....pe care o gasiti aici
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Multumesc pentru raspuns!
In cazul in care as vrea sa infiintez o asociatie profesionala care ar fi actele , costurile de infiintare si intretinere si demersurile necesare?
Am nevoie de urmatorul lucru : organizarea unui grup cu scopul de a strange bani pentru a face o investitie. Dat fiind faptul ca o asociatie profesionala nu poate avea scopuri patrimoniale cum pot gestiona banii veniti sub forma de cotizatie de la membrii grupului? Noi ca grup urmarim sa cotizam lunar cu o suma de bani care sa-i depunem intr-un depozit la termen sau ceva de genul. Exista alta varianta? Putem strange banii in cadrul unei asociatii profesionale dupa care sa dizolvam asociatia si sa folosim banii stransi pentru a face investitia dorita?
Multumesc!
Cred ca ar merge o asociatie. OG 26/2000 reglementeaza regimul asociatiilor si fundatiilor.
Acte necesare infiintarii unei organizatii non-guvernamentale ( asociatie)
• 1. Cerere adresata Judecatoriei in a carei raza teritoriala isi are sediul asociatia;
• 2. Act Constitutiv si Statut:
• 2.1. Se incheie in forma autentica ori atestat de catre avocat
• 2.2. Actul constitutiv cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
• a) datele de identificare a asociatilor (minim trei asociati fondatori): numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
• b) exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
• c) denumirea asociatiei;
• d) sediul asociatiei;
• e) durata de functionare a asociatiei - pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dupa caz, pe termen nedeterminat;
• f) patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, în valoare de cel putin salariului minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul în natura si/sau în bani al asociatilor; ( 350 RON)
• g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
• h) persoana sau persoanele împuternicite sa desfasoare procedura de dobândire a personalitatii juridice;
• i) semnaturile asociatilor.
• 2.3. Statutul cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
• a) elementele prevazute in cazul Actului Constitutiv, cu exceptia celor de la lit. g) si h);
• b) explicitarea scopului si a obiectivelor asociatiei;
• c) modul de dobândire si de pierdere a calitatii de asociat;
• d) drepturile si obligatiile asociatilor;
• e) categoriile de resurse patrimoniale ale asociatiei;
• f) atributiile organelor de conducere, administrare si control ale asociatiei;
• g) destinatia bunurilor, în cazul dizolvarii asociatiei
• 3. Dovada sediului: contract de inchiriere sau de comodat
• 4. Dovada patrimoniului: deschidere de cont la CEC/banca, aport minim 350 RON
• 5. Dovada disponibilitate denumire: de la Min. Justitiei (5 RON) NB: valabila doar trei luni
• 6. Taxa judiciara de timbru + timbru judiciar: 19 RON + 3000 lei
• 7. Caziere fiscale ale asociatilor fondatori: 5 RON - in 10 zile lucratoare//20 RON - in 5 zile lucratoare, pentru fiecare asociat - se elibereaza de catre Directia Judeteana a Finantelor Publice NB: valabile doar 15 zile calendaristice
• 8. Dovada ca cenzorul este expert contabil: (copie legitimatie/autorizatie + copie CI/BI)

Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Asociatie.