Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general transfer marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

transfer marfa

o firma al carui obiect d activitate este "comert cu amanuntul"si care o sa intre in procesul de lichidare, vrea sa transfere marfa ramasa pe stoc la o alta societate. Pt as-si transfera marfa trebuie sa emita facturi p marfa respectiva si sa primeasca banii cu chitanta? Trebuie cumva sa si marce pe casa de marcat marfa respectiva? Care sunt inregistrarile contabile care trebuiesc facute?
Nu e transfer de marfa. E vanzare. Lichidare de stoc. Efectuati un inventar, reduceti preturile pana la pret de lichidare si vindeti pe factura.

mc
ContSters109653, utilizator
si trebuie marcat si pe casa de marcat cumva? care sunt inregistrarile contabile care trebuie facute?
Daca vindeti marfa cu factura si plata se face prin banca nu este necesar introducerea in casa de marcat,daca se plateste cash atunci trebuie marcat,depinde si de suma de plata.Inregistrarile sunt ca o vanzare normala.