Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj la studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj la studenti

Am terminat facultatea acum cateva zile. Pot beneficia de somaj, chiar daca nu am lucrat?
De fapt am lucrat 3 luni pe timp de vara, dar nu in domeniul facultatii.
Care sunt conditiile de fapt? Multumesc. :)
Art.17 Legea 76/2002
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale.

Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele in cautarea unui loc de munca, aflate in una dintre urmatoarele situatii:
a) au devenit someri in sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant sau dupa satisfacerea stagiului militar;
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inregistrati la AJOFM de care apartineti cu domiciliul, in termen de 60 de zile de la data absolvirii.
2. Daca in aceasta perioada nu va gasiti de lucru veti primi indemnizatie de somaj, timp de 6 luni.