avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... intrebare inm
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

intrebare inm

Am vazut ca bibliografia pentru examenul inm se refera la "modificarile legislative intervenite pana la data publicarii anuntului privind organizarea concursului".
Ce inseamna asta? codurile vechi sau codurile noi? dupa care se invata? care sunt in vigoare in momentul actual?
Precizez ca am terminat cam de multisor facultatea de drept si nu lucrez chiar in domeniu.
Orice raspuns e binevenit.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: definitiv , utilizator 20:22, 17 Iulie 2010
Atat timp ce codurile noi nu au intrat in vigoare , este clar ca se invata dupa legislatia in vigoare de la momentul aparitiei anuntului, adica codurile "vechi"....
Codurile noi intra in vigoare in octombrie 2011.
Se invata dupa cele vechi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura octombrie-noiembrie 2011 ContSters186948 ContSters186948 Avand in vedere ca nu se mai da examen in martie precum si faptul ca acel topic s-a transformat intr-un \"camp de bataie\", am deschis un nou subiect. va ... (vezi toată discuția)
Admitere sng 2012 Iulia Toader Iulia Toader Stie cineva dupa ce carti trebuie sa invatam pt examenul de admitere la SNG? (vezi toată discuția)
Bibliografia pt intrarea in barou 2012: noua sau vechea legislatie?? alexcraciun alexcraciun Sunt foarte confuz la momentul de fata pt ca nu stiu exact ce legislatie se ia in considerare la examenul de intrare in barou din 2012, mai exact Codul Civil ... (vezi toată discuția)