Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu banca

Buna ziua,
M-am confruntat de curand cu urmatoarea situatie. Pana in septembrie 2007 salariul lunar mi-a fost livrat la o anumita banca. Schimbandu-mi locul de munca mi-am schimbat si banca la care primeam salariul. La banca precedenta, avand un cont scutit de orice fel de taxe si comisioane, am neglijat sa inchid contul pe care il aveam. In aprilie-mai 2010 am primit prin posta o scrisoare de la fosta banca prin care eram anuntata ca le datorez suma de 2300 RON. Am ramas uimita stiind ca e imposibil sa am vreo datorie la ei. Intr-adevar avusesem un overdraft, dar acesta fusese inchis inca din iulie 2007. Am dat cateva telefoane dar nu am obtinut nicio informatie, spunandu-mi-se ca trebuie sa ma prezint personal la una din sucursale. Am facut acest lucru si acolo aflu cu stupoare ca overdraftul meu nu era inchis si ca eu extrasesem bani din limita de credit. MI s-a cerut a fac dovada ca am solicitat in scris sa mi se inchida overdraftul in 2007. Va dati seama ca nu mai stiam pe unde o fi fost hartia respectiva dupa atatia ani. Am intrebat domnisoara de la ghiseu de unde stie ca nu a fost inchis acel overdraft si raspunsul a fost: altfel nu puteati sa scoateti bani mai multi decat aveati. Fiind informatician de profesie si lucrand cu softuri si baze de date m-am gandit ca acest overdraft o avea si el un status undeva, intr-o baza de date. Pun aceasta intrebare domnisoarei in cauza, mi se raspunde ca asta se vede in alt soft. O rog sa verifice in acel "alt soft" si-mi confirma ca overdraft-ul meu e pe status "expirat" ceea ce inseamna ca nu a fost inchis. In situatia respectiva inaintez o cerere catre banca respectiva in care rog sa se lamureasca situatia. Dupa lunga vreme, primesc un raspuns in scris in care nu se specifica nimic de statusul overdraftului (acceasi domnisoara la care am depus cererea imi confirma ca, intr-adevar, overdraftul a fost inchis in iulie 2007, dar ca ea s-a gandit ca era singura situatie in care puteam aparea cu datorii). In raspunsul scris mi se spune ca in aseptembrie 2007 a fost o eroare de soft iar soldul nu s-a actualizat corect, asa ca eu am putut extrage niste sume de bani la interval de 3 zile si asa am ramas cu o datorie de 1100 ron la care s-au adaugat dobanzile (stau si ma intreb, ce soft o fi ala care e reparat dupa 3 zile? daca eu am scos 1100 ron, cat or fi scos altii????). Mie mi s-a parut o aberatie acest raspuns si am depus o contestatie (asa cum va spuneam, sunt softist de meserie - ghinionul lor). Dupa alte saptamani am fost sunata de la banca cu pricina si mi s-a propus "marinimoasa" solutie ca eu sa suport datoria si banca dobanda. In discutia telefonica pe care am avut-o am intrebat de ce au asteptat atata vreme pana sa ma anunte, ca sa creasca dobanda? Raspuns: acum ne obliga BNR sa anuntam clientii de situatia soldului. Ma intreb, oare, daca BNR nu ii obliga, asteptau vreo 10-15 ani ca sa vina si sa-mi spuna ca le datorez zeci de mii de lei? O alta intrebare pusa de mine a fost cum un soft poate tine un sold neactualizat 3 zile? Raspus: poate am scos bani in weekend si atunci soldul nu se actualizeaza (adica pot scoate bani la nesfarsit sambata si duminica?), poate am scos de la un lat bancomat de cat al bancii si atunci iarasi soldul nu se actualizeaza imediat (sa inteleg ca doamna de la telefon ma invata cum sa fur banca????) Am refuzat propunerea lor si acum sunt decisa sa ii dau in judecata. Am luat o decizie gresita? Ce sanse am in aceasta situatie?
Buna ziua.
Parerea mea este sa incercati sa ii chemati in judecata pentru ca banca va trebuii sa faca dovada ca dvs ati "scos" bani din bancomat, respectiv ati beneficiat in continuare de overdraft.
Daca nu vor face acesta dovada, nu vor putea solicita dobanzile respective.
Trebuie verificat daca de la data scadenta pentru restituirea sumei respective, nu au trecut mai mult de 3 ani, termenul general de prescriptie.
av. Mihai Vaduva
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Probabil ca povestea mea e cam lunga si mai greu de urmarit. Am specificat ca banca s-a oferit sa "ma iesrte" de dobanzi dar eu sa platesc datoria; pt overdraft am primit confirmarea ca afost inchis inainte de aparea aceste datorii (care au aparut unei greseli de soft, dupa parerea lor). Am refuzat pentru ca eu stiu foarte sigur ca nu am nici o datorie la ei. Ce ma sfatuiti sa fac in situatia data?