Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... informatii ajutor persoana varstnica
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

informatii ajutor persoana varstnica

Mama mea este imobilizata la pat in varsta de 88 de ani, pensionara.
As dori sa stiu daca tatal meu care o ingrijeste poate beneficia de ajutor pt.ingrijirea ei. Mentionez ca tatal meu are varsta de 84 de ani.
In ce conditii se poate acorda ajutorul si ce acte presupune asta.
Multumesc
Daca mama dvs. are un certificat de incadrare in gradul I de handicap grav, cu insotitor, i se poate angaja un asistent personal de catre primarie (persoana in cauza poate fi cineva din familie, cu varsta intre 18 ani si cea de pensionare)...Daca nu se doreste angajarea acestui asistent personal, se poate opta pentru indemnizatia prevazuta de lege (cred ca este cam 550 RON lunar), platita tot de primarie. Mergeti la serviciul de asistenta sociala si cereti amanunte.