Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... detin o srl si merge greu pot s-o transform in if?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

detin o srl si merge greu pot s-o transform in if?

detin un srl si vreau sal transform in inteprindere familiara si cer sfatul dumneavoastra.
am taxa forfetara si tva si cu ce ma ocup eu nu fac fata cu platile.
la if care sunt taxele? merita sa fac un if in loc de srl
multumesc anticipat pentru mine ori ce informatie si sfat ma ajuta
Nu. Cele doua sunt forme de organizare distincta a activitatilor comerciale si nu pot fi transformate intre ele.
Persoana fizica este impozitata doar cu cei 16% cota unica. Deocamdata. Nu platim impozit forfetar. Mai platim fond de sanatate 6%. Si atat. Contabilitatea e in partida simpla: venituri si cheltuieli.
Si nu se poate transforma srl-ul, clar. Trebuie dizolvat si infinntat PF-ul. Nu sunt in interdependenta. Puteti face pf-ul la Registrul Comertului si in timp dizolvati srl-ul. Dar in timpul asta sunteti obligat sa depuneti in continuare declaratiile la srl, pana la radierea finala.
victoriada, utilizator
Nu poti transf un srl in if. In cazul tau sugerez sa-ti suspenzi activitatea pe 3 ani la srl si sa-ti infiintezi un if care are cam aceleasi drepturi ca si srl-ul adica poti avea angajati , numai ca trebuie sa stii ca in cazul de "Doamne fereste!" raspunzi cu toate bunurile personale. Spor la treaba!:hm: