Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptare donatie

In anul 1999, se face o oferta de donatie catre Statul Roman pentru un imobil.Dupa primirea ofertei se emite o hot. a Consiliului Local prin care se accepta donatia.Acum in 2010, abia, se intabuleaza Statul Roman.Acea hot. de Cons. Local tine loc de act autentic?sau trebuia sa se faca un act notarial de acceptare a donatiei?
Consiliul local doar a hotarat acceptarea donatiei, insa nu putea hotari in numele Statului roman, probabil ca donatia era in favoarea localitatii respective. Prin aceeasi hotarare sau prin alta trebuia imputernicita o persoana, de regula primarul localitatii, care sa semneze actul de donatie. Actul de donatie trebuia incheiat in forma autentica.
Mihaela Nevoie, Avocat
multumesc