Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cuplu decedat cine ii mosteneste
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cuplu decedat cine ii mosteneste

sotia primeste prin vanzare de la familia ei o casa inainte de casatorie, nu au copii, rudele sotului au dreptul la mostenire si cit , va multumesc
au decedat intr-un accident auto in acelasi timp
baltat_alina, utilizator
Adica... sotia cumpara de la rudele ei o casa... inainte de a se casatori... [ ? ]
Imobilul se considera bun propriu al sotiei si rudele sotului nu au drept de mostenire...

Later edit: auto-cenzurat. Greseala flagranta!!! :">
:sorry:
trope_doi, utilizator
Spuneti-ne care este ..."ordinea inmormantarilor" :)
Este important de stiut care dintre cei doi a murit inaintea celuilalt, pentru a putea sti cine pe cine mosteneste.

Casa este bun propriu al sotiei.
Daca sotia a murit inaintea sotului, atunci sotul ei supravietuitor a venit la mostenirea sotiei sale dobandind o cota-parte din masa succesorala (in care intra si aceasta casa), cota care variaza in functie de clasa (subclasa) de mostenitori (rude ale sotiei) cu care sotul supravietuitor vine in concurs. (numai cu parintii sau numai cu fratii sotiei ori si cu parintii si cu fratii sotiei dupa cum mai erau sau nu in viata la momentul mortii ei...etc.) .

Aceasta cota-parte mostenita de sot poate fi culeasa apoi, la decesul lui, de catre rudele lui. (ce a mostenit sotul de la sotie se retransmite rudelor lui).

Dar daca sotul a murit inaintea sotiei, atunci rudele lui nu mai au ce sa caute in povestea asta (nu mai au legatura cu casa asta). Rudele lui il mostenesc pe el dar in masa lui succesorala nu se va mai regasi vreo cota-parte din aceasta casa (ci, eventual, alte bunuri ale lui).

romascanu, moderator