Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu odihna

Indemnizatia de concediu de odihna este afectata de diminuarea de 25%, pentru o peraoana care se afla in concediu la 1` iulie?
Articolul 1 din Legea 118/2010 parea sa-mi fie clar pana in momentul in care sindicatul ne-a instiintat ca indemnizatia de CO nu trebuie sa fie afectata.
Indemnizaţia de concediul de odihnă - reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimile 3 luni anterioare plecării în concediul de odihnă ;
Indemnizaţia de concediul de odihnă nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenit pentru perioada respectivă prevăzut în CIM;
Deci concediul luat in iulie nu este afectat de reducerea de 25%...
Daca va referiti la indemnizatia de concediu pentru cadrele didactice, aceasta se calculeaza in conformitate cu Ordinul MEC nr 3251/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, art 21, in consecinta se reduce cu 25%. In cazul in care pentru o anumita categorie de salariati exista o lege speciala (in speta OMEC NR 3251/1998 ), aceasta primeaza in detrimentul legilor generale.