Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raportare contabila semestriala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raportare contabila semestriala

SRL cu activitatea suspendata in mai 2009 nu a desfasurat deloc activitate de la infiinare trebuie sa depuna raportarea semestriala?

Pentru o I.I. s-a cumparat un soft in valoare de aproape 20000 euro se poate face amortizarea accelerata?
nu se depune raportare semestriala ; se depune acea declaratie , ca la 31.12., in care se mentioneaza ca firma nu a avut activitate de la infiintare pana in prezent.

Nu se poate aplica amz accelerata . Doar liniara .
temei legal (art 24 cf )
(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este deţinut şi utilizat în producţia, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terţilor sau în scopuri administrative;

b) are o valoare fiscală mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;

c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.

(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determină conform următoarelor reguli:

a) în cazul construcţiilor, se aplică metoda de amortizare liniară;

b) în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maşinilor, uneltelor şi instalaţiilor, precum şi pentru computere şi echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară, degresivă sau accelerată;

c) în cazul oricărui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară sau degresivă.

Dupa cum vedeti , numai imob.corporale pot avea regim de amz. degresiv sau accelerat.
~~~
later edit :
Pentru II sunt aplicabile prevederile de mai sus, de la art 24 , pentru ca avem urmatorul temei legal :
ART. 48

Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă

(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:

c) să respecte regulile privind amortizarea, prevăzute în titlul II, după caz;
Magda Staicu, Consultant fiscal
Va multumesc pentru informatie.