Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren de sub cladire proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren de sub cladire proprietate privata

Detin intr-o piata un spatiu comercial. Am acte de proprietate, hotarare judecatoreasca doar pe cladire. Platesc impozit. care ar fi modalitatea de a intra in posesia terenului . am incercat sa fac cadastru dar mi l-au respins pe motiv ca nu exista un cadastru al pietii. nu am de unde sa fac rost de asa ceva. am cu piata contract de inchiriere , unde platesc chirie. Pe toti cei care i-am intrebat nu stiu. Exista vreo posibilitate de a intra si in posesia terenului de sub cladire ? ( poate superficia - dar care ar fi pasii de urmat ? poate concesiunea? ) Va rog sa imi da-ti un sfat .
Cu multumiri, CB
Cu siguranta, acel teren este domeniu public al unitatii administrative locale. ca atare trebuie sa fie curpin in inventarul centralizat al domeniului public, cuprins intr-o Hotarare de Guvern. Cei de la Primarie va pot ajuta. Ei trebuie sa ceara intabularea terenului, in baza unei documentatii cadastrale. Apoi veti incheia un contract de concesiune a terenulu aferent spatiului comercial pe care il detineti.
In aceeasi idee cu Land Man, ai mult ca sigur ca terenul respectiv se afla in proprietatea publica a orasului sau municipiului respectiv.
Pteri obine cel mult o concesiune pentru ca terenurile proprietate publica nu pot face obiectul unei instrainari.
Posesia terenului de sub cladire, in fapt, o aveti.

Spuneti ca aveti hotarare judecatoreasca prin care ati dobandit un drept de proprietate asupra constructiei.

Puteti incerca fie "conventional" (conventie cu proprietarul terenului privind constituirea dreptului de superficie), fie printr-o actiune in instanta, sa dobanditi un drept de superficie asupra terenului-pe durata existentei constructiei, totul depinde, insa, de regimul juridic al acelui teren.

www.avocatnet.ro/content/for...
Iuliana Cermak, Avocat