Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor de vechime
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor de vechime

Buna ziua!!! Stie cineva daca sporul de vechime se da retroactiv? Fetele de la resurse umane au uitat sa anunte salarizarea ca am implinit trei ani in februarie 2007. Eu am fost cea care le-a adus la cunostinta. Mi s-a spus ca nu se da retroactiv. As vrea sa stiu baza legala daca o stie cineva. Lucrez la stat si sunt functionar public.
Sporul de vechime sa da la implinirea vechii asa cum este stipulat in CCM.
Se acorda retroactiv, fiind un drept de care ai fost lezata.
Fa o cerere de acordare a sporului , adresata directorului,de la data la care aveai dreptul sa il primesti si soliciota raspunsul scris.
Este posibil ca raspunsul (cred ca verbal) sa fie doar o acoperire a faptului ca nu si-au indeplinit obligatii de servici persoanele respective;)
Daca nu sesizezi conducerea , aceasta nu are de unde sa cunoasca situatia:D