Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobandirea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobandirea permisului de conducere

In anul 2004 in urma unui accident rutier mi s-a anulat permisul de conducere si am fost condamnat de instanta judecatoreasca la o amenda penala.
In anul 2006 mi s-a deschis un dosar penal pentru conducerea unui autovehicolpe drumurile publice, iar in anul 2007 s-a dat o sentinta judecatoreasca definitiva prin care am fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu suspendare.
As dori daca se poate sa stiu dupa cat timp de la pronuntarea acestei sentinte pot da examen pentru dobandirea permisului de conducere.
Va multumesc si va doresc o yi buna.
OUG 195/2002:

Art. 116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:@
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.