Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de proprietate

Am mostenit 1 apartament de 3 camere si actele de proprietate imi sunt retinute de mama mea. Am mai ramas doar cu actul de mostenire (in original......un notar mi-a spus ca detin actul suprem) si as dorii sa styu care este procedura prin care pot optine noi acte si cam....c.at ar costa.....cat poate sa dureze....etc. MULTUMESC F MULT
Puteti cere eliberarea unor duplicate dupa actele de proprietate ale imobilului de la notarul(institutia) care le-a emis. Eventualele amanunte le puteti obtine de la notarul unde ati dezbatut succesiunea. Banuiesc ca ati intabulat prin notariat acest imobil pe numele dvs.
Certificatul de mostenitor nu este "actul suprem". Numai actele de proprietate sunt dovada suprema(impreuna cu certificatul de mostenitor) a dreptului de proprietate.
daca imobilul respectiv este intabulat pe numele dvs , este ok. Pentru acesta trebuie sa scoateti la de CF un extras si impreuna cu certificatul de mostenitor , aveti tot ce va trebuie .

Pentru Mihai SR , certificatul de mostenitor este actul prin care a dobandit dreptul de proprietate messiane !!!
Tu despre ce acte de proprietate vorbesti?
Lavinia Marian, Consilier juridic
Certificatul de mostenitor, actul suprem despre care faceti vorbire nu reprezinta un act de proprietate, asadar procurati-va duplicate.
Daca figurati ca si proprietar asupra imobilului nu veti avea probleme in dobandirea duplicatelor.
~ Conținut șters la cerere ~
Asta am inteles.....dar ar mai fi o problema...Am auzit ca birocratia te omoara in romania.....stye cineva cam cat ar costa actele de vinzare-cumparare si cat timp dureaza?? MULTUMESC (oricum...vreu sa vind apartamentul si sa uit de romania)#-o