Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se poate face o cerere pt eliberarea unui act de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se poate face o cerere pt eliberarea unui act de proprietate ...

cum se poate face o cerere pt eliberarea unui act de proprietate (unde locuiesc) - acesta fiind pierdut, iar properitarul (mama) decedata?

la fel si pt eliberarea unui certificat de deces?
Depinde ce institutie a emis contractul de vanzare. ICRAL sau notar. Dumneavoastra in calitate de mostenitor solicitati un duplicat al actului. Puteti sa faceti o cerere si la DITL (impozite si taxe locale) a primariei unde se afla imobilul si solicitati un istoric de rol cu eliberare acte de proprietate. Tot de la primarie serviciul decese , solicitati un duplicat al certificatului de deces. Motivati ca va trebuie ptr dezbatere succesiune. - Subsemnatul .....in calitate de fiu al defunctei....solicit eliberarea unui duplicat a contractului de vanzare nr..... emis de .... ( trebuie sa cunoasteti cine a emis documentul). la fel si cu certificatul de deces.
Multumesc.