Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum vand firma?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum vand firma?

m-am saturat sa tot dau bani la stat, la contabil, sa nu pot scadea benzina, ...
vreau sa vand firma.
care sunt pasii de urmat?

imi cer scuze daca a mai fost dezbatut acest subiect, adevarul este ca nu am prea citit discutiile anterioare din forum.
Este vorba de o cesiune de parti sociale si aveti nevoie de:
- hotara AGA/ decizia asociatului unic (dupa caz) + anexa;
- contract de cesiune;
- declaratie pe proprie raspundere pt noul/noii asociati (se face la notar sau in fata judecatorului delegat daca doriti sa scuti onorariul notarului);
- specimen de semnatura pentru noul administrator (de asemenea, la notar sau in fata judecatorului delegat);
- contract de comodat/inchiriere + acordul vecinilor si avizul asociatie de locatari daca noul sediu va fi intr-un imobil cu mai multe apartamente + dovada titlului de proprietate + certificatul de inregistrare in original si certificatul constatator (acestea sunt necesare numai in cazul in care se doreste schimbarea sediului)
- cerere tip si timbre judiciare de 0.30 lei.

Taxele la ORC sunt in jur de 500 lei.