Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare clauze CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare clauze CIM

Buna ziua!

Daca am fost angajata pe o functie in cim conform unui cod COR specificat, schimbarea functiei din CIM se poate face doar in baza unei decizii de numire in alta functie conform unui alt cod COR sau este obligatorie incheierea unui act aditional la contractul de munca inregistrat la ITM.
Va rog daca se poate si baza legala.:sorry:
Act aditional semnat de parti (art.17 si art. 41 CM).
Orice modificare a CIM se face prin act aditional semnat de catre ambele parti.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri! Va rog sa ma mai ajutati intr-o problema. In acest caz cum motivez legal faptul ca fisa de post semnata pe alta functie decat cea din CIM este nula?
1. Cand ati semnat fisa postului nu ati vazut ca este pentru o alta functie? Atributiile si sarcinile din ea sepotrivesc cu ce faceti dvs., efectiv?
2. Vorbiti cu angajatorul sa faca modificarea respectiva: ori a functiei, ori a sarcinilor, ori ambele.
Functia din CIM este ecolog, cod cor 221104 si cea din Fisa de post este responsabil de mediu cod COR 242316. E clar ca sunt 2 functii diferite. Din punct de vedere legal, fisa de post este nula avand in vedere ca functia din ea nu corespunde celei din CIM. Dar care este baza legala pentru a o declara nula?
ClaudiaN, utilizator