avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA import
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA import

Am achizitii (servicii online) extracomunitare si as avrea sa stiu cum inregistrez aceasta factura ,daca am taxare inversa, daca in decontul de TVA e corect sa-mi apara la randul 7, 7.1, 7.11 si la randul 19, 19.1, 19.1.1 si daca trebuie trecuta in declaratia 390.
Va multumesc
leniparaschiv a scris:

Am achizitii (servicii online) extracomunitare si as avrea sa stiu cum inregistrez aceasta factura ,daca am taxare inversa, daca in decontul de TVA e corect sa-mi apara la randul 7, 7.1, 7.11 si la randul 19, 19.1, 19.1.1 si daca trebuie trecuta in declaratia 390.
Va multumesc



Doar la radurile 7 si 19, nu se declara in 390.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura servicii intracomunitare helenita helenita Buna ziua, La o factura de servicii intracomunitare, taxare inversa, platitorul este inregistrat in scopuri de tva in Irlanda, am decl 390 cu suma din ... (vezi toată discuția)
Decont tva JENIFER JENIFER S-a achizitionat in august un autoturism din germania pentru care se aplica taxarea inversa (coduri valide de tva pt cumparator si vanzator).Masina nu va fi ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii - d300 mirelanicola.72 mirelanicola.72 va supun atentiei si va solocit ajutorul pentru urmatoarea situatie: o SC din Romania platitoare de TVA, beneficiaza de servicii efectuate de o SC din ... (vezi toată discuția)