Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie urmas cumulata cu salariul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie urmas cumulata cu salariul

Buna ziua! Nu reusesc sa ma lamuresc cu aceasta pensie de urmas. Cumulul pensiei de urmas cu salariul nu trebuie sa depaseasca 1/2 sau 1/4 din salariul mediu brut pe economie? Multumesc
Potrivit art. 94, alin.2, din Legea nr. 19/2000, privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu completarile si modificarile ulterioare, beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
ok..am inteles...gasisem undeva ca este 1/2 si am zis sa intreb ptr ca se pare ca la Casa de pensii nu raspunde nimeni .....#-oX-(
Din Legea 19/2000:
Art.92 (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
multumesc. Iar legat de nr orelor inscrise pe carnetul de munca si efectuate de el vor fi direct proportionale cu salariul.

Inca o intrebare: trebuie anuntata casa de pensii pentru ca sa ii inceteze pensia? sau itm ul anunta o data cu inregistrarea contractului individual de munca?
AnnaMaria_ru, utilizator
1. ITM nu are nici o treaba cu aceasta. Nu stie si nici nu e nevoie sa stie ca salariatul respectiv are pensie de urmas.
2. Beneficiarul pensiei de urmas este obligat sa anunte la Casa de Pensii atunci cand se modifica conditiile de acordare a pensiei. Daca nu o face tot va fi depistat si atunci va fi mai dificil sa inapoieze banii incasati necuvenit.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane